Kuidas kergemini lõigata viljapuid, heitlehiseid ilupuid ja -hekke?

Aed

Kuidas lõigata viljapuid on meie igakevadine küsimus, kuid enne kääridega puude “kallale” asumist kuula aedniku Ülli-Riina Sildniku õpetusi.

Enamikke heitlehiseid puittaimi on parim aeg lõigata varakevadel, kui puud-põõsad ei ole veel lehtinud ja võrad on hästi näha. See ei kehti tugeva mahlajooksuga puude kohta nagu kased, vahtrad. Nende lorrastuslõikus kevadel on välistatud.

Viljapuudel ja ilupuudel korrastame võra, lehtsete hekkide puhul on sel ajal hea jämedamate okste kallal töötada. Kellel on palju lehtpuude lõikamisi, see teab ka seda kibedat väsimust, kui käärid tunde käes on pidanud olema. Selleks on lahendus!

Makital on akubaasilised oksakäärid, mis teevad viljapuuaias või iluaias okste lõikamise tõeliselt mõnusaks näputööks.

Aednik Ülli-Riina Sildnik

Aednik Ülli-Riina Sildnik näitab, kuidas tema teeb kevadisi võrakorrastuslõikusi näiteks õunapuudele, kui ka erilisele tammehekile oma aias.

Ülli-Riina on rajanud kunagi lastega erinevate tammesortide tõrude kogumise tulemusena neist erilise tammeheki, mille põhiroll saab tulevikus olema ruumijagaja funktsioon koduaia ning metsaaia vahel. Visuaalselt saavad tüved olema olulisemad lehtsest massist ja nii on siin veel aastakümneid tõsist korrigeerivat lõikust vaja teha.

Traditsioonilisteks heitlehisteks hekkideks soovitab Ülli-Riina siiski tuhkpuud, magesõstart, viirpuud; soojemates kohtades valgepööki.

Vaata ka teisi Aiasaateid!