Alatiõitsev püsikupeenar üllatajatega: Reet Palusalu rajamise ja hooldamise õpetus.

Aed

Kuidas kujundada püsikupeenar nii, et kogu hooaja oleks rohkelt õisi? Millal on kõige õigem aeg väetada püsikupeenart? Kuidas väetada õigesti? Kuidas vältida üleväetamist? Kuidas valida väetist?

Saame Reet Palusalu alatiõitsva püsikupeenra rajamise –kui ka hoolduseretspti. Uurime, kuidas on toimetanud Reeda aias ise külvavad lühiealised püsikud ehk üllatajad.

Püsikupeenra aastaringne hooldustsükkel

  1. Kevadel lõigatakse need pealsed, mis talveks püsti jäeti.
  2. Kevadine topeltväetamine orgaanilise ja mineraalväetisega.
  3. Kobestada mõni nädal peale väetamist.
  4. Kevadised istutused ja ümberistustutamised. ASB Greenworld roosimuld. Talvega välja läinud taimede asemele tuleb istutada uued taimed või on tarvis vananenud püsikuid jagada ja ümber istutada. Paljusid püsikuid on vaja igal aastal või üle aasta jagada ja ümber istutada, et nad vitaalsed ja head välja näeksid ning talvel välja ei läheks. Näiteks õiekas aster, monarda ja heleenium on väga pirtsakas ja vajavad eluliselt värskendust.
  5. Sibul-lillede teistkordne väetamine vedelväetisega, kastmisväetisega. See on hädavajalik, kui ei ole soovi sibul-lilli suveks üles võtta. See väetamine aitab neil sibulad täis süüa ja järgmiseks aastaks valmistuda.
  6. Rohimine. Umbrohud kasvavad sama kiiresti või kiireminigi, kui püsikud. Päästev trikk on mitmerindelie istutus. See lahendus võtab umbrohtudelt valguse ära ja sellise kujunduse korral piisab korra kuus kõplaga ülekäimisest.
  7. Toestamine. Mõned püsikud vajavad toestamist. Seda tehakse siis, kui taim on oma lõplikust kõrgusest 2/3 saavutanud.
  8. Suvine tagasilõikus. Mitmed püsikud jõuavad õigeaegselt tagasi lõigates Eestis ka teistkordselt õitsema minna. Äraõitsenud taimed peenart ei kaunista niikuinii. Tagasi lõigatakse näiteks kukekannused, õnneheinad.
  9. Sügisene tagasilõikus on suurem töö. Siiski tuleb teada, millised taimed peavad talveks püsti jäämatame parema talvitumise huvides.

NB! Videos nähtud 40 kg pakendis Baltic Agro kevadväetis on müügil ainult Baltic Agro Tallinna ja Tartu müügikeskustes. Müügivõrgus on sellele vasteks Kevadine Aiaväetis.

Õpi parimatelt

Reet Palusalu on armastatud aednik ja aiakujundusõpetaja, kel on kõik vajalikud teadmised ja tõdemused erinevate taimede ja kasvutingimuste kohta. Samuti teab ta ka kõige paremaid aianduspoode! Lisaks on Reet kirjutanud mitmeid raamatuid ning juhendanud erinevaid aianduskursuseid! Seega teadmised, mis omandad tänu temale on hindamatud!

Oleme Reet Palusaluga teinud saateid ka varem, tutvu ka teiste Aiasaadetega!