Kuidas rajada ja hooldada ideaalset igihaljast hekki: Reet Palusalu

Aed

Igihaljas rohemüür on paljude unistus. Kuigi okaspuid peetakse lihtsateks kasvatada, on siiski kindla heki saamiseks vaja tunda sobilikke liike, sorte ja nende hingeelu.

Soovitusi

  • Lõika võimalusel hekk alt laiemaks, nii saavad ka alumised oksad päikest.
  • Hekk ei pea ilmtingimata sirge olema. Oskuste omamisel võib pügada väga erilisi vorme.
  • Hekk on heaks taustaks istutusaladele, kaitstes ühtlasi taimi ka tuule eest.
  • Hekialused peaksid puhtad olema, et hekitaimed saaksid konkurentsivabalt kasvada. Nii on ka mugavam haljasalasid hooldada (muru niita). Kui hekialused taimestatakse, siis kasutatakse pindmise juurestikuga madalaid taimi.
  • Hekid on head piirded lillepeenardele raamides peenart ja toestades taimi.

Hekk vajab targalt planeerimist ning esimestel aastatel ka hooldamist. Edaspidiseks jääb järele ainult pügamise vajadus. Pügamise teeb nauditavaks head tööriistad, näiteks Makita akubaasilised hekipügajad.

Rajamisjärgselt on oluline garanteerida hekile piisav kastmine. Aiaomaniku töö teeb mugavaks Claberi teisaldatav tilkkastmissüsteem. Sama oluline, kui kastmine, on ka heki kaitsmine päikepõletuse ohu eest varjutuskangaga.

Kevadiseks turgutuseks pritsi ja kasta ASB Greenworldi vedela mõrusoolaga.

Õpi parimatelt

Kogemusi ja õpetusi jagavad jagab aiandusõpetaja Reet Palusalu.

Reet Palusalu on armastatud aednik ja aiakujundusõpetaja, kel on kõik vajalikud teadmised ja tõdemused erinevate taimede ja kasvutingimuste kohta. Samuti teab ta ka kõige paremaid aianduspoode! Lisaks on Reet kirjutanud mitmeid raamatuid ning juhendanud erinevaid aianduskursuseid! Seega teadmised, mis omandad tänu temale on hindamatud!

Oleme Reet Palusaluga teinud saateid ka varem, tutvu ka teiste Aiasaadetega!