Ideaalne viljapuu või marjapõõsa istutamise õpetus: Reet Palusalu

Aed

Kuidas õigesti istutada viljapuud?

Õpetab Räpina Aianduskooli õpetaja ja Palusalu Aed aednik Reet Palusalu.

Kuidas õigesti istutada viljapuud? Millised on enimlevinud vead, mida tuleks igal juhul vältida?

ASB Greenworld (asbgreenworld.com)

Baltic Agro (balticagro.ee)

Viljapuu või marjapõõsa istutamine vajab hoolikat planeerimist. Alustades ostupaigast koju toodud viljataimele sobiliku kasvukoha valimise ning taime ettevalmistamisega. Millised on reeglid istutamisel, et taim kindlapeale kasvama läheks? Milline teha istutusauk? Kuidas taim ette valmistada? Kas konteinertaime olukorda on vaja ka kontrollida?

Kuidas väetada, hooldada viljapuid ja marjapõõsaid istutusjärgselt?

Kevadine viljapuude ja marjapõõsaste istutamine võiks toimuda siis, kui neil lehti veel ei ole, siis nad lähevad kõige paremini kasvama.

Istutusauk peab olema 1,5 korda laiem ja sügavam, kui istiku juurepall, et noorel taimel oleks, kuhu juuri ajada.

Istutusmulla parandamiseks on hea sisse segada mingit turbasubstraati, nagu näiteks ASB Greenworldi Kuidas õigesti istutada viljapuud? Aiamuld või istutusmuld puudele ja põõsastele.

Segu olemasoleva mullaga võiks olla 1:1. Segada läbi olemasoleva mullaga. Rohkem ei maksa head poemulda panna, muidu võib istutusaugus tekkida “lillepotieffekt”.

See tähendab seda, et taim ei kasvata juuri istutusaugust mitte kunagi kaugemale.

Istik pannakse likku ja jälgitakse, et ta saaks korralikult läbi niiskuda.

Veel oleks vaja jälgida, et juurekael või ebajuurekael oleks õigel sügavusel, muidu võib taim mitte kasvama minna. Taim tuleb istutada samale sügavusele, kui ta potis oli.

Hiljem kasta vastavalt vajadusele.

Väetamine esimesel aastal ehk istutusjärgne väetamisplaan. Kui lisada istutusauku head substraati, on esimesel aastal väetamine ilmselt ebavajalik. Kui mullad on siiski kehvad, näiteks liivmullad, siis oleks hea väetada umbes jaanipäeva paiku, kuid mitte enne, kui taim on täielikult juurdunud. Paljasjuurne taim juurdub ära 3 nädala jooksul umbes. Konteinertaime võib kohe väetama hakata, kuime tal juuri alt katki lõiganud ei ole. Kui oleme, siis ei ole samuti enne 3 nädalat väetistega asja.

Sobilikud väetised Baltic Agrost:

Maasika- ja marjaväetis

Pikatoimeline maasikaväetis

Kevadine aiaväetis

Aia sügisväetis