Täiuslik vannituba

Kodu

Tänaseid võimalusi vannitubade läbimõeldud lahendusteks tutvustab sisearhitekt Janneli Kurvits.

Vannitoa siseviimistlusmaterjalid, mööbel ja sanitaartehnika: Wermstock

Kivivann ja mööbel: Balteco 

Seinasisesed wc raamid: Geberit 

Eritellimusklaaslahendus dushinurgale: Hektolan

Segistid: Damixa

Vannituba on igas kodus oluline ja kujunduse mõttes hästi mänguline ruum. Igaühel meist on võimalik oma kodus luua väiksemõõduline spa. Selle vannitoa kujundaja, sisearhitekt Janneli Kurvits selgitab, millist eeltööd on vaja, et selline terviklik lahendus sünniks.

Kõik algab kaardistusest!

Millised on pere vajadused, milline on antud ruumi suurus, millised on üleüldse tehnilised võimalused. Oluline on panna paika ruumi funktsionaalne planeering. Iga seade vajab enda ümber ruumi. Lisaks on oluline ruumi mikrokliima, mis saavutatakse põrandakütte ja hea ventilatsiooni tasakaalustamisega. Oluline on läbi mõelda, kuidas soovitakse vett kasutada, millised on konkreetse pere vajadused: kas soovitakse dushi ja vanni mõlemat või ainult ühte kahest. See sõltub muidugi vannitoa puhul ka sellest, kui suure ruumiga on tegemist.

Kui te hakkate vannituba planeerima, siis õige oleks jagada vannituba erinevateks tsoonideks. Mõtteliselt tuleks jagada vannituba kaheks tsooniks. Esimene on märg tsoon ja teine niiske tsoon. Ükskõik, kas valida siis valgusteid või siseviimistlusmaterjale, tuleb oma valikuid teha vastavalt nendele tsoonidele. Kõik see, mis satub otseselt kokku veega, peab olema täiesti veekindel ja ruumi ülejäänud osas võib piirduda sellega, et need materjalid taluksid niiskust.

Ammuta inspiratsiooni

Reaalsete näidisvannitubadega Eesti suurim vannitoasalong annab inspiratsiooni ja lihtsustab valikute tegemist. Seega on just Wermstock parim paik, kus tähtsate otsuste tegemine vannitubade puhul ette võtta.

Lisaks erinevatele dushifunktsioonidele on võimalik neid erinevaid peadushe valida ka valgustusfunktsiooniga. Kui peres on lapsed, võiks kaaluda termostaadiga süsteeme ja lastega on kindlasti omal kohal ka dushinurgad, milles on olemas dushiliftid ehk siis on võimalik reguleerida peadushi kõrguseid. Iga dushinurga juurde kuulub kindlasti ka renntrapp. Võrreldes tavalise klassikalise ruut-trapiga on renntrapp funktsionaalsem, kuna läbi renntrapi see vee hulk, mida korraga on võimalik ära juhtida, on oluliselt suurem, kui tavalise klassikalise ruuttrapi puhul. Renntrapp põrandas on ilus klassikaline kujunduselement. See sobib nii vannitoa põrandale kui ka sellega võib piirata vannitoa uksejoont ülejäänud põrandast.

Tualettpotid jagunevad laias laastus kaheks: seina- või põrandapealsed. Seinale kinnituvad potid on ruumi koristamise mõttes praktilisemad. Toalettpoti seinaklahve on kahte tüüpi: on mehaanilisi ja sensoritega töötavaid klahve. Lisaks on Geberitil saadaval ka valgustusega tualettpoti klahve. Geberiti seinaklahvid on minimalistliku, delikaatse disainiga ja võimalus on valida nii suuruse, materjali kui ka värvi osas. Lisaks on erinevatel poti tüüpidel ka erinevaid variante, kuhu neid klahve paigaldada: kas tualettpoti taha või kõrvalseina.

Põrand

Kaasaegne plaaditööstus on toonud turule palju muljetavaldavaid materjali-imitatsioone, mis on originaaliga võrreldes äravahetamiseni sarnased. Vannitoas kasutatakse aina rohkem puitu ja looduskivi. Naturaalne marmor on poorne materjal, mis ei ole kõige paremini puhastatav. Sellele on analoogne alternatiiv keraamiline plaat, millel on trükitud marmormuster. Kaasaegne tehnoloogia võimaldab seda, et trükitud looduskivi mustriga keraamilised plaadid näevad välja väga tõetruud ja tihtipeale ühe vannitoa piires tegelikult mustri kordused ei ole isegi silmaga hoomatavad. Keraamiliste plaatide valikuid – ükskõik, kas siis tegemist on seina või põrandaplaatidega, tuleks tähele panna veel seda, kas plaadid on kalibreeritud või kalibreerimata. Kalibreeritud plaatide puhul on võimalik saavutada märksa delikaatsemad vuugivahed.

Väga hea alternatiiv puitpõrandale Wermstockis on puidumustriga keraamilised plaadid, mis näevad välja väga tõetruud.

Kõik peab olema niiskuskindel

Vannitoamööbli valiku puhul on hästi oluline pidada silmas põhireeglit: kõik, mida te vannituppa planeerite, peab olema niiskuskindel. Tööpindade puhul oleks oluline, et tööpind oleks hästi niiskust ja märga taluv. Vannitoa peeglite valik on päris lai. On olemas tagantvalgustusega peegleid, millel osadel on ka valgustugevus reguleeritav ja lisaks on olemas peeglid, mille tagumisel küljel on olemas küttekaabel, mis tagab selle, et peegel ei muutu auruseks. Soovitavalt käib vannitoa mööbli valimine käsikäes valamu ja segisti valimisega. Valamu valimisel on oluline see, et seda ei tohi kunagi teha sõltumata segistist. Ehk siis, kui valida vannitoa valamut, tuleb kohe paralleelselt mõelda, milline segisti konkreetse valamuga sobitub.
Valamusegisteid on võimalik kinnitada nii seinale, valamu serva, kui ka tööpinna äärele. On äärmiselt tähtis, kui kõrgel on antud segisti valamust ja hästi oluline on see, milline on valamusegisti veetoru ja ja valamu äravoolu veetorude kauguste suhe.

Täiuslik vannituba on ruum, mis on funktsionaalselt hästi planeeritud, milles on paigas mikrokliima ja mis on põneva valguslahendusega.