Makita (makita.ee)
Pinnase ettevalmistus
Kui soovid muru, mis on roheline sametjas vaip, siis tuleb rajamistarkustega tutvust teha. Selleks, et täiuslik muruvaip sünniks, on tarvis musta maad, räägib Reet Palusalu.
See on vältimatult vajalik, et juur-umbrohi ei pääseks muru lämmatama.
Selleks on mitmeid võimalusi: maa hoidmine musta kesana aasta või paar; käsitsi puhtaks kaevamine või hoopis pinnas freesida ja jätta seisma. Viimane, äärmuslik võimalus on mürgitamine.
Kui maa on puhas, haritakse teda plaanerite või libistitega, lõpuks käsitsi. Tehakse korralik külv käsitsi või masinaga.
Muruseemne valik
Seemnesegu valikul tasub terane olla. Esiteks tuleks tutvuda oma tulevase muru valmis saanud pinnase lõimisega. Kui näiteks on teada, et meil on liivamaa, siis külvame ikka need liigid maha, mis liivamaa peal kasvavad. Näiteks punane aruhein, mitte aasnurmikas. Väga hea seemnesegu on Mõisamuru.
Liigilisest koostisest sõltub ka kastmine. Soovime, et muru oleks hästi roheline ja sametine. Seda ei hakka aga juhtuma, kui ei ole piisavalt niiskust. Sõltuvalt sellest, mis maha külvatud sai, tõuseb muru 4 päeva, 3 nädala või kuu pärast. Esimene variant on halb, sest see näitab seda, et külvatud sai vähemalt osaliselt kiiresti kasvav karjamaa raihein, mis tulebki kiirelt üles, aga jätkab ka samas vaimus. See saab olema mõttetult suur koormus niitmisel.
Noort muru niidetakse alles siis, kui taimestik on arenenud 6-10 cm kõrguseks.
Niiduki terad peavad olema väga teravad, et noort taimikut mitte lõhkuda. Esimene niide jäetakse kindlasti maha. See kaitseb kui ka väetab noort murutaimikut.
Samal ajal võib toimuda ka esimene väetamine muruväetisega. Esimesel väetamisel kui ka edaspidi ei tohiks ruutmeetri grammkaal ületada 5 g, muidu võib muru lihtsalt ära kõrvetatud saada.
Lõikamine
Muruservad on kõige lihtsam labidaga sirgeks lõigata. Tundub uskumatu, aga kätteõpitud tehnika abil on see tõhusaim ja odavaim variant. Plastik, – kivi või ka metallservad: ükski nendest ei päästa töö tegemisest. Igasugusest piirdest kasvab heintaim igal juhul üle ja piirajat on vaja heintaimest korrastada.
Kui siiski on soov piirdeks, siis parimaks neist peab Reet Palusalu plekist piiret, seda aga tingimusel, et serv peab olema vähemalt 20 cm, väiksemast servast kasvab heintaim niikuinii üle ja liigub peenrasse.
Sageli on nii, et koduaias ei ole nii ideaalset rajamistööd tehtud, et ei ole tekkinud kohti, kuhu on muruniitjaga raskem või ebamugavam ligi pääseda. Mõistlik on selleks tekitada enda muruniitjale lisaks ka rohulõikur või servalõikur. Aiasaade soovitab kõik aiahooldusmasinad soetada akubaasilised. Selliste tööriistadega jääb ära juhtmetega mässamine, haisvate kütusvedelikega majandamine ja nende ladustamine. Lisaks on nad tõesti vaiksed ja tööd tehes ei sega me naabreid ega lemmikloomi.
Näiteks Makita uue põlvkonna aiatööriistad on koduaeda ideaalsed. Soetades nii akubaasilise Makita kogujaga ja reguleeritava niitekõrgusega kerge muruniiduki kui rohulõikuri või trimmeri, milledele kõigile sobivad samad akud koos laadijaga, saab muru hooldamine olema lausa mõnus töö.
Loe ka siit, kuidas valida muruseemet.