Kuidas kujundada vannituba: Sirje Kadalipp

Kodu

Keraamiline plaat, klinker, liistud: Plaadipunkt

Kvaliteetsegud, vuugid, hüdroisolatsioon MAPEI: Plaadipunkt

Vann: Aquator

Trapisoovitus: ACO

WC seinasisene raam: Geberit 

Pott: Ifö 

Segistid: Wermstock 

Vannitoa valgustid: Hektor Light

 

Vannituba – ruum, mille planeerimisel on oluline iga detail. Sisekujundaja Sirje Kadalipp jagab häid nippe ja tarkusi vannitoa kujundamiseks.

Sellise maksimumtasemel lõpptulemuse vannitoa puhul teeb võimalikuks vaid väga põhjalik eeltöö. Tõsine eeltöö oma ala spetsialisti poolt. Nii on ka just need effektsed dekoorplaadid (keraamilised) jõudnud omale sobivamaisse koju Plaadipunktist.

Vannitoad ja muud veega seotud ruumid on kõige keerulisemad nii projekteerijale kui tavainimesele, sest siin tuleb nii palju asju ette mõelda: kõik, mis puudutab kanalisatsiooni ja vett on kõige keerukam ja kallim umber ehitada. Nii, et kui planeerida vannituba või sauna pesuruumi või wc-d, peaks mõtlema ette peaaegu kuni toodeteni välja. Sellest võib sõltuda, kui kõrgel peab seinas olema vesi või kanal. Näiteks, mis puudutab põrandat, mis tehakse kõige esimesena valmis, on teemaks trapid. Kas see trapp on seina ääres või märja tsooni keskel, on juba suur vahe. Tihti unustatakse ära ohutustrapid. Ohutustrapp on see, mis meid päästab siis, kui juhtub veeavarii: kas siis pesumasin ütleb üles või tõesti mõni toru läheb katki.

Vannitubade planeerimisel püüab Sirje Kadalipp jälgida, et märg tsoon oleks võimalikult tagapool. Ehk siis kui keegi pärast dushi kasutamist selle põranda märjaks jätab, siis teine inimene saab kuiva jalaga uksest potini, kui ka valmuni liikuda.
Ideaalis on vannitoas olemas muidugi nii vann kui dush. Tihti aga ruum seda ei võimalda ja pererahval tuleb selgeks vaielda, kumma kasuks otsustada. Naised eelistavad vanni, mehed dushi. Vannis saab ka dushi võtta – see kombinatsioon lubab selles mõttes rohkem.

Vannitoa olulisem osa – vann

Kui Sirje Kadalipp vanni valib, siis üks oluline moment, mida ta jälgib, on vanni sügavus. Suureks lemmikuks on tal Aquatori tooted. Aquatori vannid on tõesti alati sügavad. Siin on mõeldud lausa spa-liku mugavuse peale. Nad teevad massaashivanne, mis ongi spa-desse mõeldud ja siis tuleb ka tavainimesele mõeldud toode sama kvaliteediga. Kui on tegemist väga madala vanniga, siis inimese keha jääb vest välja ja tal hakkab jahe. Seda hirmu Aquatori vannide puhul ei ole kunagi. Kogenud tootedisainer Villi Pogga on selle eest osanud hoolitseda.

Vann saab olla oma paneeliga või sisse ehitatud. Siin on suur nuputamistöö, sest kui on sisseehitatud vanniga tegemist, tuleb ikka mõelda tuulutuse peale, mis tähendab õhupilusid või luuke, mis ei ole alati kõige ilusamad ja mida on keeruline ilusasse kujundusse sobitada, kuid ilma milleta ei saa.
Funktsionaalne planeering vannitoa puhul on esmatähtis. Vannitoa välimuse loovad aga seinakattematerjalid – keraamiline plaat.

Tualett kui visiitkaart

Esimese korruse ehk külaliste ehk üld-tualett, wc, on justkui kodu visiitkaart, kus käib ära iga külaline. Seal võib mõnikord pedaali natuke tugevamini põhja panna, see võib olla selline väike üllatusmoment. Selle võib jõulisemalt kujundada, kuna seal ruumis ei olda kunagi pikalt, samas iga inimene saab sealt väikse emotsiooni. See on tihti Sirje Kadalipu lemmikteema, midagi erilist leida tualetti, kus käivad ka külalised.

Keraamilise plaadi osas ootab Sirje Kadalipp “armumist”, et kollektsioon kõnetaks. Tuleb läbi mõelda, kuidas seda väga effektset keraamilist plaati kasutada. Tihti on nii, et see effektne keraamiline plaat on ka kallis, seetõttu kavalam on leida talle koht, kus ta ennast tõeliselt hästi välja näitab. Väga hea koht on vanni külgsein. Sinna ei tule kunagi nagisid, rätikuid ega muud kraami. Nii, et ta jääb alati nähtavaks. See on ideaalne koht, kus siis välja mängida midagi eirilist vannitoa sisekujunduses. Peab jälgima, et see, mida näidata tahetakse, jääb ka nähtavale. Peegli taha pole mõtet panna kallist plaati, samuti nagide või ukse taha. Sirje Kadalipule endale meeldib kujunduses kasutada erinevusi seinte kaupa. Näiteks valge santehnika särab ilusasti mõne tumedama pinna taustal. Samuti eksponeerub kenasti dushiga sein, mis on ka tühi, aga siis see tagasein võiks seda ruumi täita.

Kui Sirje Kadalipp valib vannitubadesse keraamilist plaati, siis ta on väga järjekindel põrandaplaadi osas. Põrandaplaadid vannitubades ei tohi olla libedad. Plaadipunkt.

Valgustid

Vannitoas on keeruline teema valgustus. Sellepärast keeruline, et sellega on seotud vesi ja elekter ja need moodustavad ohu. Vannitoa valgustuse märksõnaks peaks olema niiskuskindlus. Seda kõikide valgustite osas: nii nende osas, mis on laes, kui ka peegli kohal või kus iganes.

Tavaolukorras on vannitoa lagi alla toodud. See on juba sellepärast vajalik, et üldjuhul liiguvad ventilatsioonitorud läbi sansõlmede ja vannituba ei vajagi nii kõrget lage. Tasub teada, kus need torud on, sest väga tihti need torud ja süvistatud valgustid kipuvad omavahel kohtuma ja valgustid ei mahu ära.
Kus on tegemist katuslaega – soojustatud nähtusega – sinna ei ole süvisvalgusteid planeerida hea, kuigi see on võimalik, aga ohutum oleks see lahendada laepealsete valgustitega.

Kuigi Sirje Kadalipp eelistab valgustada ruume leedvalgustitega, siis vannitubades ja wc-des eelistab ta tänase päevani halogeene, kuna see paneb santehnika tõeliselt särama. Leedvalgus on natuke vähem ruumiline.

Halogeeni puhul peaks ka teadma, et siin on olemas kahte varianti: on olemas tavavooluga ilma trahvota süvisvalgustid ja on olemas 12 voldi pealt trahvoga. Nii kummaline, kui see ka ei tundu, siis 12 voldi pealt trahvoga valgustid annavad oluliselt rohkem valgust. Nähtud vannitubade valguslahendus on pärit firmast Hektor Light.

Kui nüüd rääkida niiskuskindlusest ja kui on tegemist lahtise dushinurgaga, siis Sirje Kadalipp alla IP65 valgusteid sinna ei paneks.

Kui vannitoa kujunduses panustada ühele effektsele plaadile, siis soovitaks seda panna vähemas koguses ja ei peaks kartma väga tagasihoidlikku taustaplaati. Nii mõnigi inimene on peljanud sellist lihtsat suurt valget plaati, kartes, et see jääb äkki igav. Sirje Kadalipp on põhjendanud seda siis nii, et ühes ruumis saab olla vaid üks kuninganna ja teised peavad olema kammerteenrid. Et asi mõjuks, peaks talle andma ka ruumi mõjumiseks. See on ka niipidi kasulik, et kallim materjal – seda saab olema vähem ja tagasihoidlikum taust saab olla soodsama hinnaga.

Tasub panustada heale teostajale!

Vannitoa kujunduses sõltub väga palju teostajast. Kui on hästi paigaldatud plaat, siis silm puhkab. Kui on aga halvasti paigaldatud kvaliteene plaat, siis ei kannata vaatamist. Mis kõige paremini reedab halva töö, on muidugi välisnurgad ja kui on tegemist põnevate astmete, nishidega, siis neid on seal vannitoas tavaliselt rohkem. Eksklusiivsema plaadiga kirjutab Sirje Kadalipp alati projekti, et vaja on välisnurgad faasida nurga all ja ühendada ilma liistuta. On ka olukordi, kus tuleb liistu kasuks otsustada. Seda siis, kui plaadid on suured; neil on väike kõverus või kui nad on nii õrna glasuuriga, et faasimisel lähevad katki.
Vuugid võiksid olla võimalikult kitsad. Plaadipunktis on MAPEI epovuuk, mis ei võta mustust sisse ja on ilus ning kauakestev lahendus.

Välisnurga liiste on ka erinevaid. Korralik liist paigaldatakse plaadi alla. Nii, et see tuleb ikkagi valida enne, mitte pärast. On olemas metalseid, kroomiseid, kuldseid liiste Plaadipunktis. Kui valida hoolega, võib tulemus olla väga ilus!

Vaata ka teisi Kodusaateid!